Under februari 2025 publicerades 44 artiklar
För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal. Repetitionerna drog igång redan under oktober i fjol och nu i måndags gick startskottet för intensivveckan där grupperna dans, musik, sång och teater ska sys ihop i ett lapptäcke där alla delar kommer att bidra till årets storslagna musikal – Linje Längtan på M/S Aurora.
– Jag ser verkligen fram emot att stå på scenen, jag älskar det här, säger Iris Netzel Bjunge som spelar mekanikern Agneta.
Attentatet på Campus Risbergska i Örebro har satt djupa spår nationellt och internationellt. Många vittnesmål och röster har hörts i media sedan i tisdags – dock kan ord sällan beskriva det trauma som uppstår för den som har upplevt skräcken på riktigt. LindeNytt har varit i kontakt med en person från Lindesberg, som var en av de som blev fast mitt i mardrömmen den här dagen. Gömd inne på en toalett hör vederbörande vad som sker utanför – och väntar bara på att bli nästa offer.